Сон і менструальний цикл - Школа жіночого здоров'я Dr. Silina

Сон і
менструальний цикл

Твоє тіло — унікальний організм з тонкими і дивовижними механізмами регуляції, хімічними і біологічними реакціями. За багато років роботи з Жінками я познайомилася з багатьма принципами його роботи, але кожен раз знаходиться щось, що здатне викликати захоплення. Школа жіночого здоров’я dr.Silina продовжує відкривати тобі таємниці і особливості жіночого організму, сьогодні я розповім як пов’язані сон, менструальний цикл і гормони щитовидної залози. А тебе прошу підтримати поширення цієї статті серед інших Жінок!

Сон чоловіків і жінок відрізняється. Теорій на рахунок гендерної відмінності безліч, але головна причина полягає в гормональних змінах. Протягом місяця у жінок спостерігається зростання і зниження концентрації статевих гормонів в залежності від фази менструального циклу. У чоловіків концентрація їх основного статевого гормону — тестостерону протягом місяця більш стабільна. Національний фонд сну в США повідомляє, що у 30% жінок спостерігається порушення сну під час менструації, а також в 23% за тиждень до цього. Також безсоння частіше зустрічається під час вагітності та перименопаузи.

Cонний менструальний цикл

Які гормони впливають на сон?

Мелатонін — всім відомий гормон сну, який виробляється в епіфізі, або так званому шишковидному тілі. Мелатонін забезпечує адаптацію до умов зовнішнього середовища, регулюючи фізіологічні ритми сну та активного періоду. До функцій мелатоніну також відносяться регуляція жирового і вуглеводного обміну, психоемоційних і когнітивних функцій (пам’яті), а також виражена антидепресивна, антиканцерогенна, антиоксидантна, імуномодулююча та репродуктивна дія.

Мелатонін починає вироблятися о 9 вечора, пік приблизно о 23:00 і зниження концентрації настає до 4 години ранку. Головна умова синтезу мелатоніну це темрява. При штучному світлі білого або голубого спектру вироблення гормону пригнічується і засинання відбувається в середньому на 1,5 години пізніше. Ось саме тому я і прошу кожну свою пацієнтку засинати до 23:00 і постійно наголошую про цей час як ключовий для профілактики порушень жіночого здоров’я.

Репродуктивна система жінки, хоча і має власні ритми, але і залежить від ритмів навколишнього середовища, які передає мелатонін. Тому статеві гормони і гормон епіфіза взаємодіють один з одним.
Наприклад, дослідження представлені на зборах асоційованих професійних товариств сну (APSS) показують, що жінки з синдромом відстроченої фази сну в два рази частіше повідомляють про нерегулярні менструальні цикли та передменструальні симптоми у порівнянні з жінками без розладів сну. Тобто розлад сну і менструального циклу взаємопов’язані.

Прогестерон — це стероїдний гормон, який виробляється у обох статей наднирниками, а також жовтим тілом яєчників і плацентою у жінок. Функції прогестерону вельми різноманітні. На якість сну безпосередньо впливають похідні прогестерону такі як прегненолон або аллопрегненолон, які є нейромедиаторами і впливають безпосередньо на клітини мозку. Ще в 60-х в ході дослідження виявили, що високі дози прогестерону викликають у людини глибокий сон, з якого не можна вивести звуковими стимулами, а тільки різким тактильним роздратуванням. Прогестерон покращує сон і засинання ще й за рахунок усунення тривоги і заспокійливого ефекту.
Також прогестерон корелює з рівнем мелатоніну, що простежується протягом менструального циклу. Саме тому не варто боятися призначення прогестерону твоїм гінекологом в другу фазу циклу. На жаль, я можу заявити, що хронічна нестача прогестерону призводить до розвитку емоційної лабільності і нервозності, що я регулярно бачу у своїх пацієнток.

Після менструації рівень естрогену і прогестерону поступово збільшуються до лютеїнової фазі. У цей час можна спостерігати подовження фази глибокого сну. Потім при виснаженні жовтого тіла відбувається падіння рівня прогестерону, тому можуть проявлятися порушення сну у жінок за кілька днів до або під час менструації.

З віком рівень прогестерону у людини поступово знижується. Тому більшість людей починає відчувати проблеми зі сном. Жінки особливо чутливі до таких змін під час і після менопаузи. Проявляється це тривалим засипанням або пробудженням в 4-5 годин ранку. За цим можуть слідувати ще пару годин сну, важке пробудження і відчуття втоми і безсилля вже в 10-11 годин ранку.

Естрогени
Обструктивне апное уві сні (СОАС), яке зустрічається у жінок в постменопаузі частково пов’язують зі збільшенням ваги в період менопаузи. Але це також пов’язано з гормонами. Схоже, що естроген допомагає захистити жінок від СОАС.
Також обструктивне апное уві сні частіше зустрічається у жінок з діагнозом СПКЯ (синдром полікістозу яєчників).

Пролактин впливає не тільки на молочні залози і забезпечення лактації, а й впливає на підшлункову і щитовидну залозу, наднирники, яєчники. Хочу звернути твою увагу, що високі цифри пролактину поза вагітності та лактації є причиною розвитку доброякісних пухлин в молочній залозі
Підвищення рівня пролактину пригнічує овуляцію і викликає порушення менструального циклу. Крім цього відбувається зниження лібідо, досягнення оргазму ускладнюється.

Підвищення пролактину в крові, тобто гіперпролактинемія, безпосередньо пов’язана зі сном. Нічне пильнування призводить до підвищення рівня гормону.

Приблизно чверть жінок в Канаді працює позмінно. Робітники зміни відчувають невідповідність між своїми ендогенними циркадними ритмами та циклом сну і бадьорості, що може призвести до різних проблем зі здоров’ям, включаючи порушення сну, серцево-судинні та шлунково-кишкові розлади, а також порушення психоемоційного стану. Жінки, які працюють позмінно, також особливо схильні до ризику розвитку порушень менструального циклу, проблем з репродуктивним здоров’ям і раку грудей. Доведено, що нічна робота підвищує ризик жінки з розвитку онкології грудей!

Гормони щитовидної залози
У пацієнтів, які страждають на гіпотиреоз, мелатонін знижується швидше, ніж у здорових людей, що призводить до порушень сну. Крім цього вироблення гормонів, що регулюють роботу щитовидної залози (ТТГ — тиреотропний гормон) знаходиться в балансі з рівнем пролактину і гонадотропних гормонів (тобто тих, що регулюють вироблення статевих гормонів). Наприклад, якщо жінка тривалий час не спить вночі, то рівень пролактину буде підвищуватися, а гормони щитовидної залози – знижуватися і провокувати порушення менструального циклу.

Менструальный цикл и сон

Сон грає життєво важливу роль в стані твого здоров’я. Дотримання правил здорового сну допоможе поліпшити твоє щоденне самопочуття. Проте, всі      ми — жінки стикаємося з багатьма потенційними перешкодами, такими як життєві події, депресія, хвороби і прийом ліків, які можуть порушити сон.

Ознайомся з порадами Американської академії медицини сну (AASM), щоб допомогти собі поліпшити якість сну. До цих порад я додала і свої рекомендації лікаря гінеколога-ендокринолога:

Подбай про своє тіло, адже під час сну відбувається безліч відновних процесів, а також перехід інформації в довготривалу пам’ять.
Будь здоровою психічно, фізично, сексуально і репродуктивно.

Прошу поділитися цією статтею в своїх соціальних мережах, нехай якомога більше людей будуть знати прості речі, які зберігають життя і роблять її якісніше, а значить щасливіше!

Всім , ваша Наталія Силіна!

Інші корисні матеріали Школи

Джерела:

  1. JR Thorpe, How Does The Menstrual Cycle Affect Sleep?; Sleep Review, July 26, 2019
  2. Fiona C Baker, Kathryn Aldrich Lee; Menstrual Cycle Effects on Sleep,Sleep Medicine Clinics, SEPTEMBER 01, 2018
  3. Fiona C Baker, Helen S Driver, Circadian rhythms, sleep, and the menstrual cycle; Sleep Medicine, September 2007
  4. Ari Shechter, BSc, Francine O. James, PhDCircadian Rhythms and Shift Working Women; Sleep medicine clinics, March 01, 2008
  5. А.Ю. Безп’ятих, В.Я.Бродський, Мелатонін: теорія і практика; Медпрактика, 2009
[anycomment]
    Залиште свої контактні дані, наш менеджер зв'яжеться з вами та відповість на всі ваші питання