Вік твоєї першої менструації - Школа жіночого здоров'я Dr. Silina

Роль першої менструації в житті Жінки

менархе или о чем говорит возрат твоей первой менструации

Перехідний вік – непростий період в житті кожної жінки, який можна порівняти з перетворенням гусениці в метелика. Мова зараз йде зовсім не про красу, а про те, яких складних перебудов доводиться зазнавати організму в цей час, хоч це і не так помітно як у випадку метелики. Перша менструація, або менархе, в середньому настає в 11-14 років, коли організм дівчинки досягає пікової швидкості росту, збільшується маса тіла, посилено виробляються гормони і як наслідок настає менструація.

Від чого залежить вік першої менструації?

Умовно можна розділити причини на 2 великі групи: генетичні і негенетичні, тобто ті, які впливають із зовнішнього середовища. При тому на генетичні причини можуть впливати фактори зовнішнього середовища і відстрочувати їх прояви або, навпаки, прискорювати.

Генетична схильність – важливий фактор, який не варто ігнорувати, але важливо пам’ятати, що генетичний код не реалізується весь одночасно, і для прояву тієї чи іншої ділянки ДНК потрібні певні умови. Наприклад, якщо у близького родича у 40 років діагностували діабет, це не означає, що у нащадків в цьому віці також обов’язково проявиться захворювання, якщо проходити скринінги і дотримуватися певного способу життя.

Щоб дізнатися про генетичну схильність важливо спілкуватися з мамою та дізнатися, коли у неї була перша менструація, чи відразу цикл став регулярним, а також чи були менструації болісними або рясними.

До зовнішніх факторів можна віднести: 

климат, температура, влажность, часовой пояс как факторы влияющие на менархе

Хороша війна та, якої не було. Те ж саме можна сказати і здоров’я: краще захворювання то, яке не розвинулось.

При ретельному вивченні різних станів і хвороб вчені почали помічати, що для їх прояву існують деякі передумови на які можна впливати. Раннє або пізнє менархе – відомий фактор ризику, який вказує не на неминучість розвитку захворювання, а на те, щоб відстежувати і вчасно попередити його розвиток.

На що впливає вік менархе?

 1. Раннє менархе асоційоване з рясними менструаціями і підвищеною частотою аномальних маткових кровотеч (АМК).
 2. Раннє менархе є відомим фактором ризику розвитку в подальшому житті у жінки міоми матки, ендометріозу, гіперплазії ендометрію, а також раку ендометрія, яєчників, а також раку молочної залози.
 3. Встановлено, що раннє менархе в подальшому асоційоване з порушеннями вуглеводного обміну і прозапального стану, інсулінорезистентністю і підвищує ризик розвитку ожиріння і метаболічного синдрому.
 4. Підвищений ризик серцево-судинних захворювань, підвищення артеріального тиску.
 5. Рання менархе призводить до більш ранніх статевих актів і є фактором ризику підліткової депресії..
 6. У підлітків з раннім менархе і з проблемними відносинами з однолітками посилюються симптоми соціальної тривожності.
 7. Пізнє менархе пов’язано з підвищеним ризиком розвитку остеопорозу. Остеопороз це зниження мінеральної щільності кісток через що підвищується ризик переломів. Крім цього у дівчаток з пізнім менархе ще до початку статевого дозрівання виникає дефіцит мінеральної щільності кісткової тканини.

 8. Очікування дівчаток з приводу менструації часто пов’язані з негативними упередженнями і, як було встановлено, сприяють самооб’ектіваціі, тілесному сорому і відсутності свободи вибору при прийнятті сексуальних рішень.

 9. Якщо раннє статеве дозрівання поєднується з соціальними факторами, наприклад неблагополучне оточення, дівчинка стає більш чутливою до агресивної поведінки оточуючих і більш гостро реагує на зауваження вчителів, батьків і т.д.

 10. Пізнє менархе пов’язують з депресивними станами в дорослому віці.

Схильність до станів, що описані вище можна регулювати, поступово змінюючи звички, які можуть негативно вплинути на здоров’я.

Рекомендую звернутися за консультацією до лікаря для виявлення факторів ризику, проходження скринінгу, а також загальну оцінку нинішнього стану здоров’я.

Спираючись на цю інформацію ваш лікар зможе призначити оптимальні превентивні заходи, розробити план обстежень і підкаже як змінити спосіб життя без надмірного дискомфорту для вас і вашого тіла.

Мамам дівчаток-підлітків слід враховувати, що в сучасному світі є тенденція до раннього статевого дозрівання, тому починати розмови про фізіологію і зміни в тілі дівчинки рекомендується з 7-8 років.

Обговоріть, що може з’являтися свербіж або незначні больові відчуття в області грудей, оскільки вона почне рости, також з’являться волосся в області пахв, ніг, на лобку.

Тут детальніше про статеве дозрівання.

Розкажіть про менструації, що це означає і що потрібно робити, коли це трапиться. Обов’язково покажіть де знаходяться засоби особистої гігієни, нехай вони будуть у вільному доступі. Підліток не повинен відчувати, що порушують його зону комфорту, тому до моменту менархе дівчинка повинна розуміти свій стан, не боятися його і зуміти самостійно подбати про себе.

Якщо батьки помічають, що дитина розвивається дуже швидко і менархе настає раніше 11, або ж навпаки бачите, що цей процес затягується і перша менструація не прийшла в 14 років, зверніться до підліткового гінеколога. Я рекомендую приводити дівчаток на прийом до лікаря-гінеколога в профілактичних цілях вже в 7-8 років. 

Будьте здорові психічно, фізично, сексуально і репродуктивно!

Прошу поделиться этой статьей в своих соцсетях, пусть как можно больше людей будут знать простые вещи, которые сохраняют жизнь и делают ее качественнее, а значит счастливее!

Всім

З повагою, ваша Наталя Сіліна,
лікар гінеколог-ендокрінолог,
керівник медичного центру LIOR

Другие полезные материалы Школы

Youtube канал Школы

гинеколог Силина Наталья и детский психолог Наталья Простун про первый секс
Відтворити відео

Youtube канал Школы

Источники:

 1. Olga Karapanou & Anastasios Papadimitriou; Determinants of menarche; Reproductive Biology and Endocrinology, 2010
 2. D. Apter M. Reinilä R. Vihko; Some endocrine characteristics of early menarche, a risk factor for breast cancer, are preserved into adulthood;The International Journal of Cancer
 3. DAN APTER, REIJO VIHKO; Early Menarche, a Risk Factor for Breast Cancer, Indicates Early Onset of Ovulatory Cycles; The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism
 4. Суплотова Л.А., Сметанина С.А. Раннее менархе как фактор риска развития метаболического синдрома у женщин в репродуктивном возрасте; Журнал репродуктивное здоровье женщин и мужчин, 2017
[anycomment]
  Залиште свої контактні дані, наш менеджер зв'яжеться з вами та відповість на всі ваші питання